FAQ

Praca w Norwegii - pytania i odpowiedzi

 1. Co musi zawierać moje CV i w jakim języku powinno być?

 

Dobrym sposobem na pokazanie swoich umiejętności może być napisanie CV po angielsku lub norwesku, ale tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy dobrze posługujesz się językiem oraz masz wiedzę, jak powinno wyglądać takie CV.

Więcej informacji o tym jak powinno wyglądać CV w języku polskim znajdziesz pod linkiem „Aplikuj teraz”

 

 1. Ile muszę zapłacić za znalezienie dla mnie pracy?

 

Nie pobieramy od Ciebie pieniędzy ani za znalezienie pracy, ani przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

 1. Czy muszę założyć konto bankowe w Norwegii? W jakiej walucie jest wypłata?

 

W wielu przypadkach będzie wymagane założenie konta w banku z siedzibą w Norwegii. Będziesz otrzymywać wynagrodzenie w Koronach Norweskich.


 1. Posiadam własne mieszkanie, czy dostanę dopłatę?

 

Jeśli w przedstawionej przez nas ofercie jest refundowane mieszkanie, to tak, dostaniesz dopłatę. Wysokość dofinansowania będzie ustalona indywidualnie z pracodawcą dla każdego pracownika. Będzie wypłacana na podstawie rachunku za mieszkanie oraz przelewu bankowego w takim przypadku.

 

 1. Jak daleko od miejsca zamieszkania znajduje się miejsce pracy?

 

Jeśli zagraniczna firma pomaga znaleźć mieszkanie dla pracownika, starają się szukać go w pobliżu miejsca pracy, lecz czasami nie jest to możliwe.

 

 1. Kto pokrywa koszty dojazdu do pracy?

 

Koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy pokrywa pracownik.

 

 1. Czy dostane samochód służbowy?

 

Firma zagraniczna może przekazać samochód służbowy osobie zatrudnionej na stanowiskach, które wymagają mobilności oraz częstego podróżowania. Aczkolwiek nie wykluczamy, iż pracodawca może zorganizować samochód, by kilka osób na raz mogło dojeżdżać do miejsca pracy. Będziemy informować Ciebie na bieżąco.

 

 1. Jak musi wyglądać zdjęcie do karty budowalnej

 

Zdjęcie musi być w formacie cyfrowym, by można je było pobrać. Odpowiedni jest jedynie format pliku JPEG.

Format poziomy, musi zachować standard zdjęcia do dowodu tożsamości. Więcej informacji na stronie gov.pl

Ważne jest, aby było na białym tle, twarz musi być skierowana prosto w obiektyw aparatu, tak aby były widoczne uszy, bez uśmiechu oraz okularów, jak i nakryć głowy.

 

 1. Z kim podpisuje umowę?

 

Podpisywane są dwie umowy. Z nami jest podpisywana jedynie „UMOWA ODDELEGOWANIA DO PRACY ZA GRANICĄ”. Umowa dotyczy skierowania obywatela polskiego lub obywatela innego państwa UE do pracy za granicą.

Druga umowa to jest „Umowa o pracę” z zagranicznym pracodawcom wg standardów obowiązujących w danym kraju. Podpisywana na miejscu za granicą.


 1. Dlaczego muszę podpisać umowę z wami, jaki jest wasz udział w mojej rekrutacji

 

Zbieramy dane kandydata, tworzymy profil i prezentujemy Ciebie w firmach zagranicznych. Chcemy być pewni, że pojedziesz do pracy, będziesz wykonywać swoje obowiązki pracownicze i podane przez Ciebie informacje w formularzu danych personalnych są prawdziwe. W umowie także opisane są warunki, twoje prawa i szczegóły oferty.

 

 1. Nie mam doświadczenia z Norwegii – Co zrobić?

 

Doświadczenie z Norwegii jest mile widziane, lecz bardziej chodzi o Norweski Tymczasowy Numer Podatkowy. By zacząć pracę w Norwegii jako obcokrajowiec musisz wyrobić D-numer. W momencie potwierdzenia Twojej kandydatury przez pracodawcę, umówimy Ciebie do Urzędu, musisz stawić się tylko na konkretną godzinę z dokumentami.

 

 1. Chce pracować tylko w wybranej miejscowości, czy to jest możliwe?

 

Jeśli masz szczególne wymagania do przyszłej pracy, poinformuj nas mailowo albo przez telefon. Nie możemy Tobie obiecywać, że praca będzie się znajdowała cały czas w tej samej miejscowości, ponieważ nasi partnerzy w Skandynawii mają projekty w całym kraju.

 

 1. Jestem obywatelem państwa spoza UE, czy mogę za pomocą waszej firmy wyjechać do pracy?

 

Nasza firma nie zajmuje się legalizacją pobytu cudzoziemców. Od naszej firmy są delegowani tylko i wyłącznie obywatele UE / EOG.

 

 1. Czy macie pracę dla kobiet

 

Nie wykluczamy możliwości ofert dla pań, aktualne znajdziesz pod linkiem "Oferty Pracy"

 

 1. Czy mogę jechać z kolegą, bratem

 

Jak najbardziej! Czekamy na wasze CV i dokumenty na e-mail biuro@jobzone.pl, w tytule wiadomości „Stanowisko, Państwo” albo można aplikować z naszej strony „Aplikuj teraz”

 

 1. Nie mam doświadczenia na aktualne u państwa stanowiska, czy jest możliwość przyuczenia się

 

Nasze oferty skierowane są do osób z minimum trzyletnim udokumentowanym doświadczeniem zawodowym.

 

 1. Jak szybko dostane odpowiedz na moja aplikacje

 

Robimy wszystko co jest w naszej mocy żebyś został z nami w stałym kontakcie.

Zastrzegamy sobie prawo kontaktować się z wybranymi kandydatami na pierwszym etapie rekrutacji.

Gdy dostaniesz się na drugi etap, poinformujemy Cię mailowo lub przez telefon. Dostaniesz od nas formularze do wypełnienia i konieczne jest przesłanie ich z powrotem, bez tego etapu nie możemy prezentować Ciebie w firmach zagranicznych.


 1. Czy musze stawić się do waszego biura na 2 etapie rekrutacji?

Możesz, ale nie musisz. Rozmowę kwalifikacyjną możemy przeprowadzić online. Najpopularniejsze platformy umożliwiające połączenie wideo to Zoom, Microsoft Team, FaceTime czy Skype.

 

 1. Czy musze przesyłać zdjęcie dowodu osobistego/paszportu?

 

Tak, bez tego dokumentu pracodawca nie jest w stanie zarejestrować Twojej wizyty w Urzędzie Migracyjnym oraz zgłosić twoje dane na policji. Chcemy, żeby sprawy urzędowe nie robiły Tobie kłopotu, dlatego załatwiamy wcześniej wszystkie formalności. Dokonujemy wszelkich starań, żeby twoja praca rozpoczęła się legalnie i jak najszybciej.

 

 1. Czy mogę osobiście przyjść do waszego biura i zrobić skan dokumentów

 

 

Oczywiście, czekamy na Ciebie w naszym biurze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16 przy ul. Jagiellońskiej 2/2, Szczecin, 70-435


 1. Jakie uprawnienia do Norwegii musze mieć jako elektryk, jakie jako monter rusztowań?

 

Jako elektryk konieczne jest uzyskanie certyfikatu DSB. Jako monter rusztowań powinieneś skończyć kurs i otrzymać uprawnienie do pracy na rusztowaniach w Norwegii, zwany "Paragraf 17-4", wcześniej występujące pod inną nazwą "46c". Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie „Informacje”

 

 1. Czy musze mieć aktualne certyfikaty?

 

Tak, to jest warunek konieczny.

Jeśli Twój certyfikat nie jest aktualny, by podjąć pracę przez naszą firmę powinieneś go przedłużyć.

Dla nas nie ma znaczenia, czy certyfikat jest z Polski, czy z innego Państwa UE*, podziel się nim z nami, wyślij na adres e-mail biuro@jobzone.pl

*UWAGA, nie dotyczy stanowiska elektryka i montera rusztowań w Norwegii. Patrz punkt 21


 

 1. Jak dojadę do Norwegii?

 

Zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji, jeśli masz problem ze zależeniem sobie biletu, chętnie Ci pomożemy. Tutaj kilka stron, byś mógł osobiście zaplanować najlepszy wyjazd dla siebie:

 

Pamiętaj, my jedynie możemy pomoc w znalezieniu odpowiedniego przewoźnika, nie kupujemy dla Ciebie biletów, nie zwracamy kosztów przejazdu.

 

projekt i wykonanie mmCreation.pl