Zalety i wady pracy w Norwegii

Z roku na rok kraj fiordów przyciąga coraz większe grono emigrantów zarobkowych. Nie bez przyczyny jest to jedna z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych destynacji nie tylko Polaków, ale również obywateli wielu innych krajów. Na miejscu pracownikom z Polski oferowane są atrakcyjne warunki pracy, wysokie zarobki i bezpieczeństwo. Zastanawiasz się, jakie są zalety i wady pracy w Norwegii?

 

Polacy w Norwegii


Emigracja do kraju fiordów sięga historią dalej, niż myślisz. Pierwsza fala polskich emigrantów przypadła na okres po powstaniu listopadowym, czyli już w XIX wieku. Wielu Polaków zamieszkało tam również w trakcie oraz po II Wojnie Światowej. Kolejna duża fala emigracyjna miała miejsce w latach osiemdziesiątych, po wprowadzeniu stanu wojennego. Dziś Polacy stanowią jedną z najliczniejszych grup imigrantów w Norwegii. Chociaż duża grupa osób jadących tam za pracą wcale nie zamierza osiedlać się tam na stałe, to wielu Polaków pokochało kraj fiordów, widzi tam swoją przyszłość i nie chce wracać do Polski.

 

Zalety pracy w Norwegii

 

  • z uwagi na stały popyt na pracowników w Norwegii praktycznie każdy może znaleźć pracę. Począwszy od spawaczy, mechaników, elektryków, cieśli i zbrojarzy, przez kierowców i skończywszy na pracownikach produkcji.
  • jest to nie tylko odpowiedni wybór dla osób szukających stałej pracy, ale także dla tych poszukujących sezonowej pracy w Norwegii.
  • w porównaniu z polskimi zarobkami zarobki w Norwegii są wysokie. Pozwala to na godne życie bez względu na rodzaj wykonywanej pracy.
  • kultura pracy zakłada, że lepiej wykonywać coś prawidłowo niż szybko. Sprawia to, że sama praca nie bywa stresująca.
  • w Norwegii dostępny jest obszerny pakiet socjalny, dzięki któremu nawet mało zarabiające osoby mogą liczyć na pomoc od państwa. Szczególnie atrakcyjny jest dodatek do wakacji, który wypłacany jest przez pracodawcę i stanowi minimum 10,2% wynagrodzenia za ubiegły rok.
  • norweski system ubezpieczeń społecznych obejmuje wszystkich legalnie mieszkający w Norwegii pacjentów. Składki na ubezpieczenie potrącane są z pensji, więc nie musisz martwić się o dodatkowe formalności.
  • w wielu branżach bardzo popularna jest praca w systemie zmian tygodniowych. Wtedy pracownicy mogą pracować np. przez 3 tygodnie, po czym otrzymują tydzień wolnego, który mogą spędzić wśród bliskich w Polsce. Dzięki temu rozłąka z najbliższymi nie jest tak dokuczliwa.
  • aktualnie agencje zatrudnienia pomagają chętnym w sprawach związanych z rozpoczęciem pracy w Norwegii. Obejmuje to np. zakwaterowanie, D-nummer czy konto bankowe.
  • koszty życia są adekwatne do zarobków.
  • Norwegowie mówią po angielsku, co znacznie ułatwia współpracę przyjezdnym nieznającym języka norweskiego. Jeśli znasz przynajmniej podstawy angielskiego, to będziesz w stanie samodzielnie zrobić zakupy w sklepie czy nawet załatwić wiele formalności.
  • możliwości spędzania czasu wolnego są praktycznie nieograniczone. Malowniczy krajobraz i piękne widoki zachęcają do przebywania i odpoczynku na świeżym powietrzu. Jest to idealny kraj dla wędkarzy. Ponadto sami Norwegowie są bardzo otwarci i przyjaźni

 

Wady pracy w Norwegii

 

  • w odróżnieniu od np. Niemiec, jest to kraj położony dość daleko od Polski. Jedyne opcje dostania się do Norwegii to samochód + prom lub autobus + prom (średnia podróż może trwać od około 17 do 23 godzin) lub przelot samolotem. Z drugiej strony loty do Norwegii oferują lotniska w wielu polskich miastach, a bezpośredni lot trwa zazwyczaj nieco ponad 2 godziny.
  • surowy klimat może również odstraszać potencjalnych emigrantów, którzy nie przepadają za zimową aurą, która panuje tam nawet przez większą część roku, niemniej jednak zazwyczaj pracodawca zapewnia ciepłą odzież roboczą.
  • jest to zupełnie inna kultura i Polakom może zająć trochę czasu przystosowanie się do panujących warunków. Niemniej jednak na miejscu znajduje się wiele ośrodków polonijnych, z których skorzystać mogą Polacy. Tam uzyskają odpowiednie wsparcie.


Zastanawiasz się ciągle nad wyjazdem zarobkowym do Norwegii? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości dotyczące pracy w Norwegii.

projekt i wykonanie mmCreation.pl